PŘÍBĚH NAŠEHO RODINNÉHO PIVOVARU

Rodinný minipivovar datuje svou první várku k létu roku 2013, kdy společné budovatelské úsilí přineslo výsledek v podobě spodně kvašené dvanáctky.

Ale příběh pivovaru začíná někdy o 20 let dříve……v hlavách 3 kamarádů, kteří  velice rádi ochutnávali  pivo a někdy už u třetího začínali rozvíjet sny o svém vlastním malém pivovárku. Léta běžela , sen se pomalu rozplýval a zůstalo jen u toho společného ochutnávání produkce jiných malých pivovarů.

A  co čert nechtěl poslal mezi  kamarády ženskou a kdo ví, možná to byla ona, možná ne, ale jednoho dne se sen o vlastní varně začal plnit.

V roce 2011 začali manželé Otcovi s výstavbou rodinného domu v Kamenném Újezdě u Rokycan a v plánech bydlení se už vyjímal technický prostor pro zázemí varny a pořádný ležácký sklep. Téměř po dvou letech budování  a boje s úřednickým šimlem se „zatopilo pod kotlem “ a první várka piva putovala na spilku, po odkvašení následně do tanků.  Čekalo se poctivých 40 dní, během této doby se také poctivě ochutnávalo a zároveň byla netrpělivě a trochu s malou dušičkou očekávána konečná chuť.

Vrchní sládek Lubomír Otec nechtěl jen tak vařit pivo, chtěl něco víc, vidět trochu pod pokličku procesu utváření zlatavého moku. Znát všechny procesy, všechny možnosti, co lze vylepšit, poznat jiné sládky, předat si zkušenosti a hlavně znát všechny nástrahy a úskalí, které by ho při výrobě mohly potkat a nemile překvapit. Přihlásil se na „Podskalskou“……školu zaslíbenou a vyhlášenou svou  výukou oboru „pivovarnictví“, kterou završil v roce 2017.

Jedno je jisté Lubor a jeho nejlepší kamarád Ivoš dávají pivu Loužek veškerou „lásku k pivu “, vyrábějí ho spolu poctivou a léty prověřenou tradiční přípravou. Třetí kamarád Luboš  poctivě degustuje. Někde v pozadí je schovaná sudička – manželka, která svému muži z celého srdce fandí a podporuje ho v plnění si svého dávného snu. Občas něco dobrého sládkům připraví, občas zamíchá v hrnci, velice často ochutnává a téměř vždy je u toho, když se Loužek prezentuje na různých pivních akcích.